Всички сме влизали в стая, от която нямаме желание да излезем. Атмосферата на такива места е завладяваща, излъчваща комфорт и топлина, и подканваща към релакс и почивка. Освен основната си функция, а именно светлина, осветлението придава на помещенията индивидуалност. Едва ли би ви се искало в уютната трапезария, осветлението да ярко като в стая за разпити. Главната цел в дизайна на осветлението е да придаде на помещението нужната светлина според предназначение и характера му. Ако имате само директни източници на светлина, това ще направи помещението тъмно и мрачно. И ако стаята е осветена без контрастно, тя ще изглежда плоска и неуютна. Осветлението е начин, да направим безинтересното – интересно, а светлинните пластове са части от всичко, което създава перфектната атмосфера. Няколко начина, с които да се „осветлите“ по въпроса.
Акцентираща светлина
Акцентиращите светлини са насочващи се светлини, чиято цел е да допринесе за визуалното осветление на една стая. Те са второстепенни и затова по правило, трябва да са от три до пет пъти по – ярки от атмосферната светлина. Аплици, стенни свещници, настолни или стационарни лампиони са чудесен пример за акцентиращи светлини. Примерно – подходящ полилей във всекидневната или трапезарията ще подсигури атмосферната светлина, но един, два аплика на стените ще придадат чудесен акцент. Друга употреба на акцентиращи светлини е при осветяването на мебели, витрини, осветяването, картини или колекции така, както сте виждали в галерии и музеи. Атмосферната светлина обикновено е приглушена, което извиква спокойствие и тишина, а акцентираща светлина подчертава изкуството, като ни съсредоточава в него. Можете да постигнете същия ефект и у дома, осветявайки растение, библиотека и др. Може да използвайте LED крушки и такива с различен волтаж, за по-драматично изживяване.
Работно осветление
Работното осветление е главното осветление в стаята и е от 6 до 10 пъти по-ярко от атмосферното. То повишава светлината на местата, на които извършваме дейности. Такива светлини обикновено използваме над кухненските плотове, на бюра, библиотеки, тоалетки и дрешници, местата за четене и др. Спокойно могат да се използват нощни лампи, настолни лампиони, вградено LED осветления. При достатъчно и правилно организирани работни осветления, нуждата от таванно светлини, може да се окаже излишна, което допринася и за спестяване на енергия.
Осветление за настроение
Също като цвета на боята, осветлението може изцяло да промени, чувствеността на една стая. И най-вероятно не бихте желали всяка стая в дома ви да извиква едно и също усещане. Искате да създадете уютна атмосфера. Добавете много приглушени светлини, аплици и стенни свещници, за да създадете топло сияние. Една камина, винаги придава чувство на релакс. За да си създадете енергично настроение, използвайте две-три ярки атмосферни светлини със съсредоточени светлинни лъчи в комбинация с ефектни тавани. Съоръжения с множество, насочващи се светлини, правят стаята по-светла, позволявайки ви да видите всеки детайл от нея. Искате романтика? Съчетайте таванни светлини с няколко лампиона излъчващи по-тъмна, приглушена светлина. Ако използвате аплици, поставете ги по-ниско на стените от обичайното, това ще направи тавана да изглежда по-нисък и стаята по уютна.
Дизайнерско осветление
Подобно на осветлението за настроение, употребата на дизайнерското осветление може да промени усещането за една стая. Но докато осветлението за настроение, променя усещането? Добър пример е набиращата популярност „ мъжка бърлога“( "man cave,"), стаята на мъжа в къщата, която обикновено е пълна с трофеи от ергенските времена, спортни съоръжения, а защо не билярдна маса, дартс, домашно кино или др. Добавете към тази стая дизайнерско осветление, като спортни лампи и ако стаята е снабдена с бар – неонови надписи и светлини. Очаквате бебе? Прибавете в детската стая цветни висящи лампиони в различни форми над масата за смяна на памперси и настолни лампи във форма на животни. Дизайнерското осветление не винаги трябва да е толкова специфично. Ако имате модерен дом с изчистени, гладки линии, търсете същия дизайн и в осветлените. Използвайте геометрични форми. Разбира се обратното важи за традиционно организирани домове. Спрете се на стандартни полилеи с бронзови детайли.